Okulary progresywne: Poradnik czyli wszystko, co warto o nich wiedzieć

Okulary progresywne: poradnik czyli wszystko co warto o nich wiedzieć

Zapoznaj się z istonymi faktami na temat okularów progresywnych. Jak działąją, jak je właściwie dobrać i dlaczego są wyborem wielu osób. Dowiedz się więcej dzięki poradom expertów i znajdż idealne okulary dla siebie.

Zmysł wzroku jest bez wątpienia jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. To dzięki niemu otrzymujemy aż 80% informacji o otaczającym nas świecie. Widzenie odgrywa kluczową rolę w naszym poznawaniu rzeczywistości, zjawisk i przedmiotów oraz ułatwia nam wykonywanie codziennych czynności. Niestety, coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem, które mogą powodować niewyraźne widzenie.

Na szczęście istnieją różne metody korekcji wad wzroku, a jedną  z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań na rynku są okulary progresywne. W niniejszym artykule zajmiemy się dokładniejszym omówieniem tego rodzaju szkieł okularowych, ich działania, kosztów i sposobu doboru.

Okulary progresywne – czym się charakteryzują?

Okulary progresywne to rodzaj soczewek, które pozwalają na ostre widzenie zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Charakteryzują się stopniowym przejściem mocy soczewki od góry do dołu, dzięki czemu nie ma wyraźnej linii separującej obszary do bliskiego i dalekiego widzenia. Dzięki temu są one bardziej estetyczne niż tradycyjne okulary z dwiema różnymi mocami soczewki na daleko i na blisko.

Okulary progresywne są idealne dla osób, które potrzebują korekcji wzroku zarówno na odległość, jak i z bliska, ale nie chcą nosić dwóch par okularów (jednych na daleko i drugich na blisko). Dzięki nim można swobodnie przemieszczać się między różnymi odległościami bez konieczności zmiany okularów.

Ostatecznie, okulary progresywne są popularnym rozwiązaniem dla osób z problemami wzroku, które potrzebują korekcji na różne odległości, a jednocześnie zależy im na wygodzie i estetyce noszonych okularów.

Jak funkcjonują soczewki progresywne?

Soczewki progresywne są zaprojektowane tak, aby zapewnić jednoczesną korekcję widzenia na różne odległości – od bliskich obiektów przez średnie do odległych. Działają one poprzez stopniowe zmienianie mocy optycznej soczewki w zależności od tego, gdzie skierowany jest wzrok użytkownika.

Soczewki progresywne mają trzy strefy widzenia: dolną (do widzenia blisko), środkową (do widzenia na średnie odległości) i górną (do widzenia na dalekie odległości). Dzięki temu, użytkownik może płynnie przechodzić między różnymi odległościami bez konieczności zmiany okularów czy soczewek.

Ważne jest odpowiednie dobranie korekcji okularowej prze optometryste i odpowiedni dobór oprawy okularowej by ostateczny efekt był satysfakcjonujący. Regularne noszenie soczewek progresywnych i uzyskanie odpowiedniej porady i wskazówek od specjalisty, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał i zminimalizować ewentualne trudności.

Rodzaje soczewek progresywnych :

Na rynku można znaleźć różnorodne warianty okularów progresywnych, które są oparte na trzech strefach widzenia: bliskiej, pośredniej i dalekiej. Istnieje dużo różnych modeli o różnych wariantch, i dodatkowych opcjach soczewek, dzięki czemu każdy może znaleźć idealny produkt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Soczewki progresywne z filtrem UV do ochrony przed słońcem:

Okulary progresywne barwione o stałym zabarwieniu to wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują korygowania wzroku z różnymi wadami, a jednocześnie chcą mieć  okulary przeciwsłoneczne. Soczewki tego rodzaju zapewniają ostrość widzenia na różne odległości, dzięki czemu można korzystać z nich zarówno do czytania, jak i do oglądania obiektów w dali.

Zabarwienie soczewek może być dowolne, jednak stalowe odcienie są popularne ze względu na swoją uniwersalność i elegancję. Dodatkowo, barwione soczewki zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, co jest istotne dla zdrowia oczu. Dzięki połączeniu progresywności z zabarwieniem w stalowym odcieniu, okulary te stanowią stylowe i funkcjonalne rozwiązanie dla osób z różnymi wadami wzroku.

Okulary progresywne fotochromowe:

Okulary progresywne fotochromowe to okulary, które posiadają soczewki, które automatycznie przyciemniają się w zależności od intensywności światła UV. Dzięki temu zapewniają ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a także zapewniają wygodę widzenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Okulary progresywne zapewniają ostrość widzenia na różne odległości, dzięki czemu są idealne dla osób, u których występuje presbyopia (starczowzroczność). Dzięki zastosowaniu technologii fotochromowej, soczewki stale dostosowują się do warunków oświetleniowych, co sprawia, że są idealne zarówno na słoneczne dni, jak i podczas jazdy samochodem w zmieniających się warunkach oświetleniowych.

Okulary progresywne fotochromowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób aktywnych, które potrzebują wygodnych i funkcjonalnych okularów zapewniających komfortowe widzenie w każdych warunkach.

Okulary progresywne dedykowane dla kierowców:

Dzięki wyjątkowej budowie szkieł progresywnych opisanej powyżej, okulary te są idealne do używania podczas prowadzenia samochodu. Ich zaawansowana konstrukcja zapewnia pełne dostosowanie do różnych odległości patrzenia, co gwarantuje stabilne i wyraźne widzenie w każdych warunkach drogowych. Okulary progresywne dla kierowców zapewniają niezbędny komfort zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, dzięki czemu jazda autem staje się bardziej bezpieczna i przyjemna. Dodatkowo zastosowany filtr poprawia widzenie kontrastu i kolorów, redukuje odblaski świetlne oraz chroni oczy przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi podczas jazdy. Osoby, które spędzają długi czas za kierownicą auta, z pewnością docenią te właściwości okularów progresywnych.

Okulary progresywne do prac biurowych:

Osoby pracujące w biurze lub spędzające dużo czasu przed komputerem często doświadczają zmęczenia wzroku. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla nich są okulary progresywne do pracy, które przyniosą ulgę i poprawią komfort widzenia na co dzień. Dzięki nim będzie można zachować właściwą postawę ciała podczas patrzenia w obszarze bliży oraz w odległościach pośrednich, a konstrukcja szkieł progresywnych zapewni wyraźne widzenie.

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

Okulary progresywne są przeznaczone dla osób, które cierpią na zanik widzenia blisko i daleko, zwany prezbiopią. Są idealne dla osób w wieku 40 lat i starszych, które mają trudności z czytaniem niewyraźnych napisów, oglądaniem telewizji czy pracą przy komputerze. Okulary progresywne zapewniają ostrość widzenia na różnych odległościach, eliminując konieczność noszenia oddzielnych par okularów do czytania, patrzenia w dal i śledzenia pośrednich odległości.

Czy trudno przyzwyczaić się do okularów progresywnych?

Liczne osoby, które rozważają zakup okularów do dali i bliży, obawiają się początkowego dyskomfortu z nimi związanego. Nowe generacje szkieł progresywnych mogą stanowić dużą zmianę dla naszego codziennego komfortu. Warto jednak pamiętać, że gdy nagle zakładamy nowe okulary, sygnały przekazywane do mózgu ulegają zmianie. Nasz wzrok musi po prostu przyzwyczaić się do nowej sytuacji, co może zająć różną ilość czasu w zależności od osoby. Na szczęście adaptacja do szkieł progresywnych jest stosunkowo łatwa. Przejście między różnymi strefami dobrego widzenia odbywa się płynnie i bez dyskomfortu, a soczewki progresywne nie różnią się zewnętrznie od tradycyjnych. Brak widocznej linii podziału w soczewce progresywnej sprawia, że użytkownik nie musi obawiać się, że jego rozmówca zauważy, że nosi okulary progresywne.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZASUBSKRYBUJ NASZ NEWSLETTER

Zostaw nam swój adres e-mail, aby być na bieżąco z nowymi produktami oraz promocyjnymi ofertami z naszego sklepu!

Nie wysyłamy spamu! Zapisując się zgadzasz się na udostępnienie Twojego e-maila na potrzeby wysyłki korespondencji marketingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *