fbpx

Jak dobrać rozmiar okularów? Jak zmierzyć?

Jak prawidłowo dobrać rozmiar okularów? To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed zakupem nowych oprawek. To właśnie odpowiedni rozmiar decyduje o tym, czy będziesz w okularach dobrze wyglądać. Nietrafiony wybór sprawi, że Twoja twarz będzie wyglądać na okrągłą lub oczy będą się wydawać osadzone za blisko siebie. A przecież nie o to chodzi. Okulary korekcyjne mają być Twoją codzienną ozdobą. Dodawać uroku i sprawiać, że będziesz się czuć wyjątkowo każdego dnia. Jak więc zmierzyć rozmiar okularów, by wybrać idealne? Bryle Optyk – sklep z okularami przygotował dla Ciebie krótką instrukcję.

Budowa okularów i ich miary

Żeby wiedzieć, jak wybrać rozmiar okularów trzeba znać ich budowę i wiedzieć, na jakie miary należy zwrócić uwagę. Oprawy składają się z:

 • zauszników;
 • tarcz okularowych;
 • mostka;
 • nanośników (nosków).

Wymiary poszczególnych elementów musisz dobrać do kształtu i budowy głowy. Wtedy wybierzesz model, który będzie idealnie pasować do Twoich rysów.

Wymiary oprawek – na co zwracać uwagę?

By wybrać odpowiednie oprawy, musisz skupić się na aspektach wizualnych, ale też na ich wielkości. Na jakie wymiary zwracać więc uwagę, by wiedzieć jaki rozmiar okularów wybrać? Ważne są:

 • szerokość soczewki;
 • wysokość soczewki;
 • szerokość oprawki;
 • szerokość mostka;
 • długość zausznika.

Szerokość soczewki

Jak dobrać odpowiednią wielkość okularów? Przede wszystkim zwróć uwagę na szerokość soczewki. Jest to odległość od prawej do lewej strony jednej z tarczy okularowej. Wpływa ona na szerokość oprawy. Im większa szerokość soczewki, tym większe jest również pole widzenia w poziomie.

Wysokość soczewki

Wysokość soczewki ma ogromne znaczenie podczas wyboru okularów progresywnych. Od wysokości będzie zależeć długość strefy progresji. Oczywiście wymiar ten również wpływa na wielkość opraw. Zalecamy, by okulary przeciwsłoneczne miały jak największą wysokość. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że chronią Twoje oczy przed promieniami UV w pełni.

Szerokość oprawki

Ten wymiar powinien być dostosowany do szerokości Twojej twarzy. Szerokość oprawki jest bardzo ważna, by nauszniki nie rozchodziły się na boki podczas noszenia okularów, a tarcza okularowa nie wychodziła poza obrys twarzy.

Szerokość mostka

Szerokość mostka to wartość, która jest również bardzo ważna w odpowiednim wyborze okularów. Jest to odległość pomiędzy soczewkami okularowymi.

Długość zausznika

Zastanawiasz się, jak dobrać oprawki do twarzy? Nie wiesz, czy długość zausznika ma jakiekolwiek znaczenie? Okulary korekcyjne z odpowiednią długością zauszników nie będą Ci się zsuwać z twarzy, a przez to noszenie ich będzie przyjemnością. Żeby tak było, załamanie zausznika powinno znajdować się nad Twoim uchem.

Jakie są szerokości oprawek?

Wyróżnia się trzy rodzaje oprawek:

 • wąskie – to oprawki, których szerokość wynosi od 42 mm do 50 mm. Będą pasować do osób, które mają wąską twarz;
 • średnie – to oprawki z zakresu 48 mm do 53 mm;
 • szerokie – szerokość tych oprawek to 52 mm lub więcej.

Te wymiary pozwolą Ci dobrać odpowiedniej wielości oprawki do szerokości Twojej twarzy.

Gdzie odczytać wymiar okularów? Jak go interpretować?

Wiedza na temat tego, jak dobrać okulary do twarzy to jedno. Trzeba również wiedzieć, gdzie producenci zazwyczaj podają wymiary danych soczewek oraz, jak je interpretować. Cyfry znajdujące się na zauszniku to parametry, na które musisz zwrócić uwagę. Zazwyczaj znajdują się one po wewnętrznej stronie zausznika. Liczby te oznaczają wielkość soczewki, szerokość mostka oraz długość zauszników. I są podawane zawsze w tej kolejności.

Jak samodzielnie zmierzyć okulary? – wskazówki

Oczywiście, jeżeli nosisz już okulary, to możesz skorzystać z wymiarów, które zostały podane na oprawkach. W przypadku gdy już ich nie widać skorzystaj z linijki lub miary i zmierz podane wcześniej miejsca. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie wymiary mają Twoje okulary i na tej podstawie wybierzesz nowe. Jak dobrać rozmiar okularów korekcyjnych czy przeciwsłonecznych, gdy nie masz żadnego wzoru? Skorzystaj z kardy kredytowej. Szerokość karty jest mniej więcej taka sama, jak szerokość soczewek w standardowym rozmiarze, który określany jest również jako średni. Wystarczy, że staniesz przed lustrem i przyłożysz kartę kredytową na środku nosa i sprawdzisz miejsce, z którym styka się drugi koniec karty. Jeżeli karta kończy się przy końcu oka, to wybierz rozmiar M. Gdy wykracza poza nie, to zdecyduj się na rozmiar S. Jeżeli natomiast nie dosięga końcówki oka, to najlepszym wyborem będzie rozmiar L.

Podsumowanie

Warto wiedzieć, jak dobrać rozmiar okularów, by idealnie pasowały do Twojej twarzy. Dzięki temu będziesz dobrze wyglądać, a przede wszystkim dobrze się czuć. Rozmiar okularów zależy od szerokości twarzy. W zależności od tego wymiaru możesz zdecydować się na rozmiar S, M lub L. Dobrać rozmiar oprawek możesz na podstawie swoich starych okularów. Jeżeli są to Twoje pierwsze okulary, to do pomiarów możesz wykorzystać kartę kredytową. Zastosuj tę metodę i wybierz dla siebie idealne okulary, które będą ozdobą każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *