Okulary Progresywne – dla kogo są i jak działają?

Okulary progresywne — to dzięki nim osoby powyżej 40. roku życia nie muszą nosić ze sobą dwóch par okularów i zmieniać ich, gdy chcą przeczytać na przykład etykietę produktu. Jazda samochodem, korzystanie ze smartfona lub komputera również przestają być problemem. Progresy podnoszą komfort życia i sprawiają, że codzienne czynności stają się łatwiejsze. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o szkłach progresywnych i przekonaj się, że to rozwiązanie również dla Ciebie.

Okulary progresywne — co to jest?

Co to są okulary progresywne i czym różnią się od innych okularów? Ten typ szkieł okularowych jest odpowiedzią na częstą dolegliwość ludzi, czyli tak zwaną prezobię. Nazywana jest również syndromem długich rąk i cierpi na niego wiele osób powyżej 40. roku życia. Związana jest z utratą zdolności akomodacji przez oczy i wymaga noszenia okularów do dali na co dzień. Jednak skupnie się na przedmiotach będących blisko wymaga już założenia okularów do czytania. Dzięki okularom progresywnym osoby ze starowzrocznością nie muszą nosić już ze sobą dwóch par okularów. Zmniejsza to ryzyko zgubienia szkieł, ale też sprawia, że nie musisz ciągle pamiętać, by zabrać ze sobą drugą parę okularów w razie gdy trzeba by było coś przeczytać.

Jak działają okulary progresywne? 

Chcesz dowiedzieć się, jak działają okulary progresywne, bo nie wiesz, jak łączą ze sobą dwie pary okularów w jednych? Możliwość widzenia na różne odległości jest zasługą odpowiedniej konstrukcji szkieł. Podzielone są one na 3 strefy, które odpowiadają za różną odległość patrzenia. Górna część pozwala na wyraźne widzenie dali, dolna umożliwia dobre widzenie z bliska, a środkowa to tak zwana strefa pośrednia. Umożliwia dobre widzenie odległości pośrednich. Szkła wieloogniskowe pomogą Ci widzieć wyraźniej w każdej sytuacji. Dzięki nim zapomnisz o uporczywym zmienianiu okularów. 

Okulary progresywne — kto powinien je mieć?

Okulary progreswne — wiesz już, co to jest i jak działają, ale dla kogo są? Czy każdy może nosić progresy czy nie? Tak naprawdę, szkła progresywne przeznaczone są dla wszystkich osób, które zmagają się ze starowzrocznością bądź mają inne problemy z akomodacją oczu. Zastosowanie tego typu okularów jest możliwe zarówno u osób, które wcześniej nosiły szkła kontaktowe, jak i u takich, które wcześniej nie cierpiały z powodu wady wzroku. Mogą więc być stosowane zarówno przy krótkowzroczności, dalekowzroczności jak i astygmatyzmie. Progresy są dobierane dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnej korekcji wzroku. Plusem tych okularów jest możliwość ich personalizacji, czyli podzielenia i ustawienia tak, by były dopasowane do Ciebie i sposobu, w jaki będą użytkowane.

Czy są jakieś przeciwwskazania do noszenia progresów? Istnieje kilka wyjątków, które uniemożliwiają noszenie tego typu okularów. Zalicza się do nich:

  • zaburzenia błędnika;
  • zwyrodnienia plamki żółtej;
  • zaburzenia widzenia obuocznego;
  • choroby oczu, z powodu których wada szybko postępuje.

Jeżeli cierpisz na któreś z tych dolegliwości, to możesz mieć problem z adaptacją do nowych okularów, czuć duży dyskomfort podczas ich noszenia lub mieć problem z doborem mocy szkieł. 

Okulary progresywne — jak długo trwa adaptacja?

Jeżeli zdecydujesz się na progresy, to musisz wiedzieć, że wymagają one adaptacji. Okres ten zazwyczaj trwa kilka tygodni. I w czasie kilku pierwszych dni możesz odczuwać dyskomfort związany z noszeniem tego typu okularów. Wynika to z konieczności przyzwyczajenia nie tylko wzroku, ale również mózgu do nowego sposobu widzenia. Dlatego też w tym czasie bardzo ważne jest Twoje nastawienie. Wiedza na temat tego, co to są okulary progresywne oraz jak wyglądają pierwsze dni noszenia ich, pomoże Ci odpowiednio przygotować się do adaptacji. Ważne jest, by nie zrazić się w tym okresie, bo po początkowym dyskomforcie po krótkim czasie nie zostanie ani śladu. 

Jak właściwie korzystać ze szkieł progresywnych?

Progresywne okulary — co to znaczy, że musisz z nich odpowiednio korzystać? Do noszenia tego rodzaju okularów musi się przyzwyczaić nie tylko wzrok, ale również Ty. Na początku wymaga to stosowania ćwiczeń, który wypracują odpowiedni nawyk. Polega on na tym, że jeżeli chcesz spojrzeć na przedmiot, który znajduje się blisko, to musisz skierować wzrok w dół. Jeżeli natomiast przedmiot znajduje się daleko, to konieczne jest patrzenie przez górną część soczewki. Wypracowanie takiego nawyku pozwoli Ci w pełni korzystać z możliwości, jakie dają okulary progresywne.

Okulary progresywne — rodzaje

Okulary progresywne mają również różne rodzaje, dzięki czemu możesz je jeszcze bardziej dostosować do swoich potrzeb. Możesz zdecydować się między innymi na szkła progresywne:

  • przejrzyste — standardowo zbudowane modele, które są pozbawione dodatków;
  • biurowe — są wykorzystywane głównie przez osoby pracujące przy komputerze. Chronią oczy przed szkodliwym działaniem monitorów;
  • przeciwsłoneczne — bardzo praktyczne zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Zapewniają ostre widzenie nawet na duże odległości w najbardziej słoneczne dni. Te szkła progresywne mają również rodzaj ze szkłami fotochromowmi, które zabarwiają się pod wpływem słońca. Są idealne do pomieszczeń, jak i na zewnątrz, bo dopasowują się do aktualnych warunków;
  • z powłoką antyrefleksyjną — zabezpiecza ona szkła przed uszkodzeniami. Sprawia również, że okulary dużo łatwiej się czyści zwłaszcza z tłustych zabrudzeń. Dodatkowo szkła progresywne z tą powłoką nie parują.

Okulary progresywne — jaka jest ich cena? 

Ile kosztują okulary progresywne, czy jest to dużo większy koszt niż przy zakupie okularów jednoogniskowych? Ceny tego rodzaju okularów rzeczywiście są wyższe. Jednak warto pamiętać, że progresy zastąpią Ci dwie pary okularów. Zyskasz jedne, uniwersalne, które możesz nosić w każdej sytuacji. Biorąc pod uwagę tę kwestię, koszt związany z zakupem szkieł progresywnych nie wydaje się już tak duży. Dodatkowo zyskujesz też ogromny komfort, który ciężko jest wycenić. Ostateczna cena okularów zależeć będzie od wybranych soczewek, szerokości pola widzenia, ceny oprawek, a także dodatków, takich jak powłoka antyrefleksyjna. Musisz się jednak przygotować na wydatek rzędu 800 do 1200 złotych, a nawet więcej, jeżeli zdecydujesz się na droższe, markowe oprawki. 

Wady i zalety okularów progresywnych

Okulary progresywne — jakie mają wady i zalety? Zaletą tego rodzaju okularów jest wielofunkcyjność i wygoda. Nosisz tylko jedną parę okularów dla każdej odległości. Nie musisz ich zmieniać za każdym razem, gdy zaczynasz czytać czy prowadzić auto. Dzięki temu zaoszczędzisz czas. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się wyjść z domu bez odpowiednich okularów i trzeba było po nie wrócić. W przypadku progresów nie ma takiego problemu. Jedna para okularów pozwala Ci wyraźnie widzieć na każdą odległość.

Podstawową wadą okularów progresywnych jest konieczność przyzwyczajenia się do nich. Proces ten zajmuje trochę czasu i dla niektórych ludzi może być dość uciążliwy. Dodatkowo wadą tych okularów może być ich cena, która jest wyższa niż standardowych okularów.

Podsumowanie 

Wiele osób zastanawia się, co to są szkła progresywne i czy warto w nie zainwestować. Okulary te są idealnym rozwiązaniem dla osób po 40. roku życia, u których zaczyna pojawiać się starowzroczność. Ma to związek ze spadkiem umiejętności akomodacji przez ludzkie oczy i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Dzięki okularom progresywnym możliwe jest doskonałe widzenie na każdą odległość bez konieczności zmieniania okularów. Podnosi to komfort codziennego życia i ułatwia je. Nie trzeba pamiętać o tym, by mieć okulary do czytania zawsze przy sobie. Progresy wymagają kilku tygodni adaptacji, która dla niektórych może być uciążliwa. Tego rodzaju okulary są również droższe niż standardowe modele. Jednak okulary progresywne oraz ich cena jest dużo niższa niż dawniej. Dlatego też warto zainwestować w tego rodzaju okulary i zyskać komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZASUBSKRYBUJ NASZ NEWSLETTER

Zostaw nam swój adres e-mail, aby być na bieżąco z nowymi produktami oraz promocyjnymi ofertami z naszego sklepu!

Nie wysyłamy spamu! Zapisując się zgadzasz się na udostępnienie Twojego e-maila na potrzeby wysyłki korespondencji marketingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *