fbpx

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? Od kiedy?

Pierwsze promienie słońca powodują, że zaczynamy dbać o wystawianą na jego działanie skórę malucha. A jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać? Czym się kierować wybierając konkretny model? Podpowiadamy, od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka powinny być koniecznością. Radzimy też, gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, aby mieć pewność, że spełniają swoją funkcję.

O wzrok należy dbać przez całe życie, dlatego im wcześniej zadbamy o ochronę oczu, tym lepiej będą się one rozwijać. W ten sposób uchronimy też dziecko przed chorobami narządu wzroku w późniejszym wieku i pomożemy mu dłużej zachować ostrość widzenia. Dlatego okulary przeciwsłoneczne dla małych dzieci to nie tylko modny dodatek do ubranka, ale też ważny element profilaktyki zdrowotnej niezależnie od wieku malucha. Dlaczego?

Czy dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne?

Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami, wyjazdami wakacyjnymi latem, rodzice często zadają sobie pytanie, czy warto kupować okulary przeciwsłoneczne dla małego dziecka. Pierwsze promienie słoneczne zachęcają do stosowania kremów ochronnych na skórę, zakładania czapeczek z daszkiem i kapelusików, montowaniem parasolek chroniących przed promieniami przy wózkach. A co z ochroną oczu? Czy okulary przeciwsłoneczne dla noworodka to przesada, czy konieczność?

Jak się okazuje, są one koniecznością. Oczy małego dziecka mają zupełnie inną budowę niż te u dorosłego człowieka. Są o wiele bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego niż nasze oczy. Należy pamiętać, że charakterystyczna budowa gałki ocznej, czyli o wiele bardziej przezroczysta soczewka, sprzyja przepuszczaniu większej ilości promieni UV. Mogą one wyrządzić dużą szkodę! Pigmentacja soczewki trwa wiele lat, a pełną dojrzałość oczy osiągają między 12 a 15 rokiem życia. Dlatego warto do tego czasu, a również i później, chronić oczy przed słońcem w jak najlepszy sposób, wykorzystując do tego odpowiednie okulary. Skoro wiemy już, że warto inwestować w okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – od kiedy należy je nosić?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – od kiedy można stosować?

Chcesz kupić swojemu dziecku okulary przeciwsłoneczne, ale zastanawiasz się, od kiedy należy stosować taką ochronę? Tak naprawdę, im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać dziecko do noszenia okularów, tym lepiej. Będzie mogło oswoić się z wagą oprawek na nosku, nauczy się też bawić i wykonywać niektóre codzienne czynności w okularach. Naszym zdaniem już kilkumiesięczne dziecko powinno mieć swoje własne okulary, które należy mu zakładać podczas spacerów w słoneczne dni, zabawy w piaskownicy i podczas wyjazdów wakacyjnych, czy innej formy aktywnego spędzania czasu na dworze. Należy jedynie uważać na parametry techniczne oraz rozmiar i dobierać je do wieku użytkownika.

Nie wiesz jakie okulary dla rocznego dziecka wybrać? Możesz kupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci w wieku 0-2 lata, które mają wygodny pasek z tworzywa sztucznego ułatwiający regulację rozmiaru i zapinanie okularków bez niepotrzebnego nacisku na delikatną główkę dziecka. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci w wieku 2-4 lata będą lepszym rozwiązaniem dla starszaków, gdyż „rosną razem z użytkownikiem”. Kupując okulary dla dziecka, zawsze upewnij się, że mają ochronę przed promieniowaniem oraz wygodnie wyprofilowane noski i zauszniki.

Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt – od kiedy i czy warto stosować?

Na rynku nie brakuje okularów przeciwsłonecznych dla niemowląt, w salonach rodzice pytają o okulary przeciwsłoneczne dla 6-miesięcznego dziecka. Czy to nie za wcześnie? Nawet dziecko, które spędza czas głównie w wózeczku, narażone jest na kontakt z promieniami słonecznymi. Jeśli zabierasz malucha nad morze lub nad jeziora, spędzacie dużo czasu na łonie natury, tym bardziej warto zainwestować w okulary jak najszybciej.

Okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka 0+ mają nieco inną budowę niż te dla starszych dzieci. Mają delikatniejszą konstrukcję z elastycznego tworzywa sztucznego, zazwyczaj są też na gumce, która pomaga utrzymać je w miejscu, przez co nie spadną z główki i jednocześnie nie uwierają czy też nie powodują innego dyskomfortu. Skoro wiemy, że nawet wcześnie warto już inwestować w okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jakie wybrać, aby były bezpieczne, wygodne i naprawdę chroniły wzrok naszego dziecka?

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać?

Kupując okulary przeciwsłoneczne dla maluchów, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Na pierwszym miejscu, podobnie jak przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dorosłych, są odpowiednie filtry. Często dostępne są okulary przeciwsłoneczne dla dzieci w kategoriach 0-3, gdzie 0 oznacza przepuszczalność światła słonecznego na poziomie 80-100%, a kategoria 3 – jedynie w 8-18%. Oznacza to, że najbezpieczniejsze będą okulary z kategorii 3. Jeśli na okularach widnieje znaczek UV 400, oznacza to, że chronią przed różnymi rodzajami promieniowania. Należy wybierać te produkty, które mają odpowiednie atesty. Innymi parametrami, które są istotne podczas zakupów odpowiednich okularów, są na przykład:

  • polaryzacja – jeśli okulary ją mają, to chronią również przed promieniami odbijającymi się od tafli wody lub zimą od śniegu. To niezbędna cecha okularów, jeśli planujemy wyjazdy z dzieckiem nad zbiorniki wodne, uprawianie zimowych sportów czy jazdę na rowerze po różnych terenach.
  • specjalistyczne powłoki – w szczególności powłoka antyrefleksyjna i filtr światła niebieskiego, które redukują odblaski od różnego rodzaju ekranów. Mimo że kojarzymy je głównie z pracą przy komputerze, warto, aby również okulary dla dzieci je miały. Dzięki nim oglądanie bajki na tablecie podczas jazdy samochodem, czy na telefonie na kocu lub na balonie podczas wakacji i pełnych słońca dni będzie o wiele przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla oczu dziecka.
  • rozmiar – aby okulary spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze dobrane pod względem rozmiaru. Zbyt duże będą spadać, zbyt małe mogą uciskać i w efekcie zniechęcić do ich noszenia. Zazwyczaj producenci okularów przeciwsłonecznych dla dzieci uwzględniają kategorie wiekowe: 1-2, 3-4, 4-6, 6-9, gdzie podstawą rozmiaru jest obwód głowy. Jednak zawsze należy okulary przymierzyć, aby mieć pewność, że dobrze układają się na nosku i nie uciskają w okolicy uszu. Aktywne dziecko, nawet starsze, może lepiej radzić sobie z okularami na gumce, warto to uwzględnić podczas zakupów.
  • wytrzymałość – kupując okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – rankingi producentów dostępne w Internecie uwzględniają ten parametr, jako jeden z ważniejszych obok filtrów – należy zwrócić uwagę na to, czy do ich wykonania użyte zostały nietłukące i odporne na zarysowania soczewki, czy oprawki wykonane są z elastycznych materiałów, a w przypadku okularów dla starszych dzieci, czy zawiasy i łączenia są trwałe i odpowiednio zabezpieczone.
  • materiały – podobnie jak z innymi produktami dla dzieci ważne są także materiały wykorzystane do produkcji okularów. Tutaj najważniejsze informacje dotyczą tego, czy producent zastosował nietoksyczne, pozbawione na przykład bisfenolu A (BPA), bezpieczne materiały. Jest to ważne, gdyż jak wiadomo, dzieci lubią poznawać świat, biorąc do buzi przedmioty, które je zainteresowały.
  • estetyka – szczególnie starszaki lubią mieć wpływ na wybór okularów, które będą nosić. Powinny być, zatem bezpieczne i posiadać filtry, ale dobrze, aby były również po prostu ładne. Jeśli masz w domu małego modnisia, odwiedzając salon optyczny, pytaj o nowości, a stawiając na outlet, możesz kupić okulary od znanych producentów w atrakcyjnych cenach!

Okulary powinny być wytrzymałe na codzienne użytkowanie, ale i naprawdę chronić oczy dziecka. Gdzie takie można kupić? Jakich okularów nie należy wybierać?

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Zawsze najlepszym miejscem na zakup okularów przeciwsłonecznych dla dzieci będzie profesjonalny sklep z okularami. Mimo że oferty straganowych okularków w neonowych kolorach lub tych dostępnych w większości supermarketów są kuszące, szczególnie ze względu na niską cenę, lepiej ich nie wybierać. Nie mają one odpowiednich filtrów ani powłok, blokujących promieniowanie słoneczne. Są tak naprawdę jedynie dekoracją. Przesłaniają oko, przez co źrenica rozchyla się, ale nie zatrzymują groźnego promieniowania, które od razu do niej wnika. Dlatego, jeśli zależy Ci na odpowiedniej ochronie wzroku dziecka, niezależnie od jego wieku, udaj się do salonu jak na przykład Bryle Optyk, gdzie specjalista pomoże dobrać stosowne do wieku, rozmiaru główki i potrzeb malucha okulary.

Wizyty w profesjonalnym sklepie z okularami mają też jeszcze jedną dodatkową zaletę. Jeśli w przyszłości będzie konieczne przebadanie wzroku u optometrysty i dziecko będzie musiało nosić okulary korekcyjne, będzie ono już przyzwyczajone do takiego miejsca i bez obaw podda się badaniu. Warto wyrabiać zdrowe nawyki od najmłodszych lat!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci wiedzę na temat tego, jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybierać i od kiedy powinny je nosić. Zdajemy sobie sprawę, że jest to ważna decyzja, dlatego zachęcamy do wizyty u profesjonalisty, który dodatkowo doradzi jak przyzwyczajać dziecko do noszenia takich okularów, aby się do nich nie zniechęciło.

Jeśli zależy Ci na prawidłowym dbaniu o wzrok pociechy, wybieraj okulary dobrej jakości. Rodzice powinni stawiać na wytrzymałe okulary z ochroną UV i dodatkowymi powłokami, które zabezpieczą oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, odblaskami i załamaniami światła. Pamiętajmy, że oczy dziecka dojrzałe stają się dopiero w wieku, co najmniej 12 lat i do tego czasu wymagają zwiększonej ochrony.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cart
Your cart is currently empty.